Monday, October 18, 2021

Diskutimi i panjohur i Tano Banushit në Komitetin Qendror: Shoku Enver, ne të estradave...

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror I Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), ku ndodhet një...

“Në hetuesinë e Shkodrës, pasi ja dogjën mishin me hekur të nxehtë, i ranë...

Nga Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes Pipa me origjinë nga Libohova e Gjirokastrës ku të parët...

Mul Delia, Bajraktari i Hotit dhe të parët e tij deri në 16 breza,...

Nga Caf Jonuz Culaj Memorie.al/Në historinë e krahinave veriore të Shqipërisë, janë të përmendun...

TMERRET E KOMUNIZMIT: SI U VAR GANIMETI ME TË NJËJTIN LITAR ME TË ËMËN…

Nga: Agim Musta Një vetëvrasje e dyfishtë u krye në vitin 1967 në Grabian...

“Pse s’u arratisa me Jahuz Kuçin nga liqeni i Shkodrës në ’63-in pasi bëmë…”/...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të ndodhur në shtatorin e largët të vitit...

“Ç’farë më tha Cafi për Xhevdet Mustafën, para se të merrte armët me Sali...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshminë e panjohura të Myfit Tukiçit nga qyteti i Shkodrës, për...

Sot, 82 vjet më parë, Shqipëria u sulmua pabesisht nga Italia fashiste…

Tetëdhjetë e dy vjet më parë, në të premten e zezë të 7 Prillit 1939, Shqipëria u...

“Intelektual erudit, përkthyes dhe hartues i teksteve shkollore që kërkoi hapjen e gjimnazit të...

Dr. Faik Luli Memorie.al/Një fushë e rëndësishme e veprimtarisë së vyer e të gjithanshme...

Kujtohet kompozitori Pjetër Gaci/ Autori i “Për ty atdhe” nderohet në 90-vjetorin e lindjes…

Nuk mund të mos kujtohej në 90 vjetorin e lindjes, një nga kompozitorët më të njohur shkodranë,...

“Në Bahçallëk të ruhen kopshtet, s’ja fal shkodranëve që prishën Pazarin e Vjetër, Mehmeti...

Memorie.al publikon dokumente historike nga arkivi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së me proces-verbalin e takimit ditor të Enver...

Latest article

Vllaznia – Dinamo, dalin formacionet zyrtare…

Vllaznia dhe Dinamo do përballen me njëra tjetrën në orën 19.45, në kuadër të kampionatit shqiptar. Si Brdaric, ashtu edhe Shkëmbi kanë...

Mos na privoni nga dëshira për dije/ Thirja e një studenti të Universitetit “Luigj...

FITORJA E PARËSot dëshmuam se jemi të bashkuar, një zëri, jemi të pandalshëm. Në ditët në vijim do jemi edhe më të...

E FUNDIT/ Ndryshime në polici, Gledis Nano emëron drejtuesit e rinj në qarqe…

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka ndryshuar të gjithë drejtuesit e Kreu i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka njoftuar...