Thursday, August 11, 2022

Emrat e familjeve shqiptare që larguan dhe kurr nuk u kthyen më në Tivar…

Shkrimi i javë së fundit ‘’PSE ASIMILIMI I SHQIPTARËVE NË TIVAR NUK KA TË NDALUR!?’’ nga autori...

Pse Shkodra duhej të bëhej kryeqytet i Shqipërisë (FOTO)…

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen nr. 2, telegramin...

“Historitë e zonjave shkodrane që me strajca në krah, shkonin në këmbë në burgun...

Nga Fatbardha Mulleti (Saraçi)           Memorie.al/publikon disa pjesë nga libri ‘Kalvari...

“Virtut Gjylbegu, nuk i duroi dot vuajtjet dhe natën doli nga kapanoni e shkoi...

Nga Ejëll Çoba: Memorie.al publikon disa pjesë nga libri me kujtime i autorit Ejëll Çoba,...

Banesa shkodrane e familjes Xhevahire Çela…

Banesa karakteristike ndodhet në një prej lagjeve të njohura në Shkodër “Tophane”. Banesa karakteristike qytetare shkodrane gëzon...

Rrëfimi: Historia tragjike e nanave shkodrane, Angjelina Topalli, Hatixhe e Nafije Kopliku, Vehbije e...

Fatbardha Mulleti (Saraçi)/ Publikohen disa pjesë nga libri ‘Kalvari i grave në burgjet e komunizmit’, i autores...

“Gjatë torturave në Burgun e Tiranës, për të mos u dëgjuar ulërimat tona, rojet...

Ejëll Çoba Memorie.al publikon disa pjesë nga libri me kujtime i autorit Ejëll Çoba, intelektualit...

Banesa shkodrane e familjes Xhevat Repishti…

Një ndër banesat tipike e përfaqësuese të ndërtimtarisë së shek. XVIII- fillim shek. XIX, shpallur monument kulture...

Intervistat e ekspozitës “Memory of the Air”: Ahmet Shurdha tregon historinë e fotos familjare…

Projekti i artistëve Chiaralice Rizzi dhe Alessandro Laita kuruar nga Gabi Scardi konsiston në një seri intervistash...

Hafiz Sabri Beg Bushati, personalitet i admirueshëm e frymëzues i Shkodrës…

Prof. dr. Sadije BushatiUniversiteti “Luigj Gurakuqi” Fakulteti Ekonomik, Shkodër Hafiz Sabri Beg Bushati, i...

Latest article

Postribë, Ps mban dëgjesën e radhës për drejtuesit/ Kandidatët: Të gjithë bashkë angazhim për...

Postriba ka qënë ndalesa e radhës e degjesave publike të Partisë Socialiste ne Shkodër. Jetmir Lumaj, Blerta...

Fondi Arab i Zhvillim kredi Shqipërisë për rrugën Qukës-Qaf Plloçë, Ibrahimaj: E favorshme…

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë...

Rama takon Erdoganin: Gati projektet konkrete për përballimin e krizës energjetike dhe ushqimore…

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka takuar sot Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Gjatë...