Thursday, August 11, 2022

VIDEO/ Dhurimi i koleksionit fotografik të Safet dhe Gjylzade Dokle…

Në vijim të përmbushjes së misionit të tij, Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” ka bashkëpunuar prej disa...

Mundimet e nanë Mrikës!

“Kalvari i grave në burgjet e komunizmit”, dhimbja e patreguar e  Mrikë Palit, kur pa të birin...

Gjenialiteti i arkitekt Sinanit/ Pse nuk vendosen zogjët në xhaminë e Kuşkonmaz?…

Xhamia Kuşkonmaz që në gjuhën shqipe do të thotë xhamia në të cilën nuk zbresin zogjët, është...

KONCEPTUALIZME MBI HISTORINË…

Nga Dr. Ardian Muhaj: KONCEPTUALIZME MBI HISTORINË Agresioni që i dha...

Lekundje të forta termeti dëgjohen në Shkodër…

Lëkundje të forta termeti shënohen në veri të Shqipërisë, duke përfshi dhe qytetin e Shkodrës.

Mul Delia, Bajraktari i Hotit dhe të parët e tij deri në 16 breza,...

Nga Caf Jonuz Culaj Memorie.al/Në historinë e krahinave veriore të Shqipërisë, janë të përmendun...

VIDEO/ Malësi e Madhe, historia e familjes muslimane që ruan kishën prej 120 vitesh…

Ky është Ismet Ibraj, një besimtar musliman në fshatin Hysaj të Malësisë së Madhe familja e të...

Tahir Kastrati ideatori i Formacionit popullor “Karajfilat që ka Shkodra”…

Para pak ditesh mora vesh se Formacioni popullor “Karaifilat që ka Shkodra” pati si ideator dhe arkitekt...

Banesa shkodrane e familjes Muhamet Shurdha…

Monument Kulture, Kategoria I-rë shpallur nga Ministria e Arsimit dhe Kulturës (1977), banesë mbi 200 vjeçare që...

“Nga rrethimi i Shkodrës në 1912-ën, te Kongresi i Legalitetit në Zall-Herr dhe dënimi...

Nga Astrit Jusuf Jegeni Memorie.al/Të shkruash historinë e personaliteteve shqiptare që kanë qenë personazhe...

Latest article

Postribë, Ps mban dëgjesën e radhës për drejtuesit/ Kandidatët: Të gjithë bashkë angazhim për...

Postriba ka qënë ndalesa e radhës e degjesave publike të Partisë Socialiste ne Shkodër. Jetmir Lumaj, Blerta...

Fondi Arab i Zhvillim kredi Shqipërisë për rrugën Qukës-Qaf Plloçë, Ibrahimaj: E favorshme…

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë...

Rama takon Erdoganin: Gati projektet konkrete për përballimin e krizës energjetike dhe ushqimore…

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka takuar sot Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Gjatë...