Thursday, August 11, 2022

Sa ishte pasuria e Nexhmije Hoxhës?

Nga Skerdilajd Zaimi Në datën 2 mars të këtij viti, gazeta “The Guardian” publikonte nën autorësi të Ian...

Historia tragjiike e mjekut të njohur shkodran, i diplomuar në Paris, Komunistët i sekuestruan...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes shkodrane Prelaj, me origjinë të hershme...

Oso Kuka, flakadan i përjetshëm i lirisë

Kullat shqiptare që shënuan historinë e kombit “Lahuta e Malësisë”, këngët e para të,...

Inxhinieri i anijeve transoqeanike që u mbyt në lumin Buna/ Saga e familjes që...

Publikohet për herë të parë historia e panjohur e familjes së madhe Borshi me origjinë të hershme...

95 vjet nga ekzekutimi i Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ishte veprimtar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poet,...

Nuh Sahatçia/ Shkodrani që i ktheu orën kapitenit gjerman pas 30 vitesh…

… Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë...

AHMET OSJA/ Specialist në fushën e bujqësisë- “Mjeshtër i Madh”

“Asnjëherë nuk jam penduar që zgjodha bujqësinë. Edhe sot edhe 100 herë po të aplikojsha përsëri...

Morën automatikë nga reparti, luftë me policinë dhe ushtrinë në Shkodër: Historia e padëgjuar...

Kjo eshte historia e panjohur e ndodhur në qytetin e Shkodrës më 23 janar të vitit 1983,...

Transporti ajror i viteve 30 brenda shqipërisë, njihuni me 22 destinacionet dhe sa franga...

Transporti ajror i viteve 30’ që prekte tiranen. ( Në foto) Avioni i linjës...

EPOPEJA E HARRUAR. RRETHIMI DHE NGADHNJIMI I SHKODRËS (TETOR 1912-PRILL 1913)

Nga: Ardian MUHAJ Më 8 tetor 1912 shteti i vockël i Malit të Zi,...

Latest article

Postribë, Ps mban dëgjesën e radhës për drejtuesit/ Kandidatët: Të gjithë bashkë angazhim për...

Postriba ka qënë ndalesa e radhës e degjesave publike të Partisë Socialiste ne Shkodër. Jetmir Lumaj, Blerta...

Fondi Arab i Zhvillim kredi Shqipërisë për rrugën Qukës-Qaf Plloçë, Ibrahimaj: E favorshme…

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë...

Rama takon Erdoganin: Gati projektet konkrete për përballimin e krizës energjetike dhe ushqimore…

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka takuar sot Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Gjatë...