2 të vdekur nga Covid, rekord të infektuarish në 24 orët e fundit…

0
149

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhje me situatën në vend për shkak të Covid.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 90 raste të reja me koronavirus dhe 2 viktima.

Bëhet me dije me dije se pacientët që kanë humbur jetën janë një 81-vjeçar nga Shkodra dhe një 63-vjeçar nga Elbasani.

Ata ishin te shtruar prej disa ditësh në Infektiv në gjendje të renduar, pa mundur dot të mbijetonin.

“Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.

Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde. Fatkeqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin infektiv.

Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve”, njofton Ministria.

PËRGJIGJU