Reme Lala tërhiqet nga kandidimi për deputete…

0
286

Deputetja e Partise Socialiste, Reme Lala eshte terhequr nga kandidimi per deputete.

Tërheqja nga kandimi në 25 prill, sic mesohet ka qene nje zgjedhje personale.

Reme Lala fitoi mandatin dke kandidatuar me PDIU ne zgjedhjet e vitit 2019.

Mirepo me vone ai kaloi me Partine Socialiste.

Reme Lala ka qene ne qender te sulmeve te opozites duke qene se eshte e bija e Ymer Lales, personazh lokal me shume ndikim ne Diber, qe dilte edhe ne pergjimet qe publikoi gazeta Bild ne kuader te dosjes “384”.

Sipas opozites, Ymer Lala ka qene pjese e skemes se PS per tjetersimin e vullnetit te zgjedhjesve ne procesin e zgjedhjeve te parakohshme lokale ne 2016 ne Peshkopi.

Pretendohej se kete here Reme Lala nuk do te kandidonte ne qarkun Diber, por ne ate te Tiranes.

Ajo eshte e katerta anetare e grupit parlamentar te PS qe terhiqet nga kandidimi ne ditet e fundit, gje te cilen e kishin bere me heret edhe Vasilika Hysi, Besnik Bare dhe Sadi Vorpsi.

PËRGJIGJU