EMRAT/ “Po zienin makarona”, 4 shqiptarët kapen me “shtëpi bari” 1.6 milion paund, çdo ditë vidhnin 11 mijë paund energji…

0
468

4 shqiptarë kanë janë arrestuar dhe kanë dalë para gjykatës në Britaninë e Madhe për shkak se akuzohen se kishin ndërtuar një “shtëpi bari” me një vlerë prej 1.6 milion paundësh.

Shqiptarët kishin sfiduar sistemin në Britaninë e Madhe, ku shtëpinë ku rrisnin kanabisin e kishin pak metra larg Gjykatës së Kurorës Carlisle .

Rritja e kanabisit ishte e sofistikuar. Shqiptarët e arrestuar janë 29-vjeçari Nikolin Progni, 42-vjeçari Klaudio Lekndreaj, 28-vjeçari Klaurent Lena dhe i pandehuri më i ri, 22-vjeçari Andrea Vukaj.

Ata kishin kompletuar objektin me sisteme profesionale ndriçimi dhe ujitjeje. Objekti më parë kishte funksionuar si një klub nate. Si të mos mjaftonte rritja e kanabisit shqiptarët, vidhnin edhe një sasi prej 11 mijë paundës energji çdo ditë.

Katër shqiptarët që drejtonin ‘fermën’ u dërguan të gjithë para gjykatës së kurorës pasi u deklaruan fajtorë për prodhimin e kanabisit.

“Shtëpia e barit” u zbulua me 6 korrik të këtij viti, ku u zbuluan 778 bimë kanabisi në faza të ndryshme rritje.

“U vu re se një sistem monitorimi CCTV ishte vendosur në të gjithë ambientin, brenda dhe jashtë”, tha prokurori.

“Policët hynë në ndërtesë dhe gjetën një numër dhomash në errësirë dhe disa dhoma të ngritura për prodhimin aktiv të kanabisit.”

Të pandehurit ishin pajisur me dhoma banimi, që përfshinin shtretër, një tavolinë dhe garderobë; dhe një kuzhinë, ku një tigan me makarona po vlonte ndërsa policia hyri në ndërtesë.

Prokurori, Z. Rogerson tha: “Zona e ndenjes ishte e pajisur mirë, me dollapë dhe një frigorifer dhe ushqim. Kishte gjithashtu një banjë të veçantë; zona ishte shumë e pastër; dhe kishte një dhomë lavanderi, me një lavatriçe në mes të ciklit.

“Në ato dy dhoma, kishte rroba të pastra.” Muret e dhomës së rritjes ishin veshur me çarçafë të bardhë të rëndë, për të reflektuar dritën nga 277 sisteme ndriçimi me fuqi të lartë.

Kishte gjithashtu filtra karboni dhe një furnizim të bollshëm të lëndëve ushqyese në rritje. Pjesë të tjera të ndërtesës iu dedikuan pajisjeve të paketimit.

Sofistikimi i fermës sugjeroi që ata që ishin përgjegjës kishin përvojë të konsiderueshme në rritjen dhe tregtimin e kanabisit, dëgjoi gjykata. Kultura e sekuestruar nga policia u konsiderua e aftë për të prodhuar 166,200 g kanabis.

Kur u intervistua nga policia, asnjë nga burrat nuk do të komentonte mbi operacionin ose kush qëndronte pas tij, tha z. Rogerson, duke shtuar se ajo që policia gjeti në ditën e bastisjes ishte një operacion i rritjes së kanabisit “në shkallë industriale”.

Kate Hunter, avokatja e të arrestuarve tha: “Ata po vepronin nën udhëzimet e dikujt më të madh se ata.

PËRGJIGJU