Thursday, August 11, 2022

100 vjetori i një legjende, përkujtohet kolosi i futbollit shqiptar Loro Boriçi

Si sot, përpara 100 vitesh, në 4 gusht të vitit 1922, ka lindur në Shkodër kolosi i...

Banesa shkodrane e familjes Xhevahire Çela…

Banesa karakteristike ndodhet në një prej lagjeve të njohura në Shkodër “Tophane”. Banesa karakteristike qytetare shkodrane gëzon...

Hafiz Sabri Beg Bushati, personalitet i admirueshëm e frymëzues i Shkodrës…

Prof. dr. Sadije BushatiUniversiteti “Luigj Gurakuqi” Fakulteti Ekonomik, Shkodër Hafiz Sabri Beg Bushati, i...

“Riza Dani, me guxim replikoi me Koçi Xoxen e Enverin dhe kur diskutohej projekt-statuti,...

Intervistoi: Marçel Hila Pjesa e parë Memorie.al/I zhdukur: Riza Dani. Vuajtës:...

EPOPEJA E HARRUAR. RRETHIMI DHE NGADHNJIMI I SHKODRËS (TETOR 1912-PRILL 1913)

Nga: Ardian MUHAJ Më 8 tetor 1912 shteti i vockël i Malit të Zi,...

Dëshmia e Voglit, portierit kuq e zi që u arratis në ’56-ën dhe luajti...

Nga Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Qemal Voglit, portierit të famshëm të...

“Shkodra, qyteti që për gati gjysëm shekulli bëri rezistencë dhe që u komunistizua më...

Nga Eugjen Merlika                      ...

“Pse s’u arratisa me Jahuz Kuçin nga liqeni i Shkodrës në ’63-in pasi bëmë…”/...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të ndodhur në shtatorin e largët të vitit...

“Qëndronin në radhë të uritur”/ Gazetari publikon foton rrëneqethëse, realiteti që përcjell

Gazetari Taulant Kopliku, me rastin e ditës Botërore të Refugjatëve, ka publikuar në faqen e tij në...

“Histori frymëzimi”/ Motrat siameze që refuzojnë të ndahen

Njerëzit e kanë konsideruar frymëzuese historinë e binjakeve siameze, të cilat refuzojnë që të ndahen.

Latest article

Postribë, Ps mban dëgjesën e radhës për drejtuesit/ Kandidatët: Të gjithë bashkë angazhim për...

Postriba ka qënë ndalesa e radhës e degjesave publike të Partisë Socialiste ne Shkodër. Jetmir Lumaj, Blerta...

Fondi Arab i Zhvillim kredi Shqipërisë për rrugën Qukës-Qaf Plloçë, Ibrahimaj: E favorshme…

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë...

Rama takon Erdoganin: Gati projektet konkrete për përballimin e krizës energjetike dhe ushqimore…

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka takuar sot Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Gjatë...